Vzhůru na Cornštejn

Vzhůru na Cornštejn 2016

 

Cornštejn dostane mučírnu a jídelnu hradní stráže

Dvě nové stálé expozice uvidí od léta 2012 návštěvníci zříceniny hradu Cornštejn na Bítovsku.Znojemské Jihomoravské muzeum,které hrad spravuje,chystá ve sklepeních mučírnu a ubikaci hradní posádky s jídelnou.Podzemní vězeňské kobky a mučírnu vytvoří pracovníci muzea ve sklepeních starého hradního paláce.Budou tam figuríny nešťastných vězňů,čekajících až se jich chopí kati,skřipec a různé další mučící nástroje.Méně pochmurnou výstavu najdou návštěvníci Cornštejna v druhém sklepení,které se nachází pod druhým palácem,je větší a světlejší proto zde bude umístěna hradní spižírna a místnost kde trávila svůj čas hradní posádka.Hosté uvidí vinařské sudy,hrubí stůl,u kterého zbrojnoši jedli a hráli v kostky,zemi pokryje sláma.Je možné,že expozici využijí i soubory ,které na hradě budou vystupovat v rámci tradičního kulturního léta.

 

Oprava Cornštejna je hotová, otevřeno bude od června

Necelé čtyři miliony korun stála rozsáhlá oprava zříceniny hradu Cornštejn u Vranovské přehrady. Památka při ní získala nové ochozy, dvě zcela nové vyhlídkové plošiny s dosud neznámými výhledy na okolí či stylovou pokladní budovu s přístřeškem pro návštěvníky.

Nově přístupné budou i dvě podzemní prostory. „Na zřícenině hradu Cornštejn se právě tento týden dokončuje poslední práce a to nový navigační systém. Pro veřejnost bude památka přístupná od prvního června,“ sdělila Vladimíra Durajková, ředitelka Jihomoravského muzea, pod jehož správu Cornštejn spadá.

 

Cornštejn dostane nové ochozy, otevře i podzemí

Do konce dubna hotové úpravy a od června otevřená nová místa pro první návštěvníky zříceniny hradu Cornštejn. Takový je harmonogram prací, který se už nyní snaží plnit dělníci na památce. Přestože je polovina ledna, na hradbách už nyní roste nový ochoz či vyhlídková plošina v jedné z věží.

„Práce nyní probíhají podle plánu, v červnu bychom chtěli opravený Cornštejn otevřít,“ potvrdila Vladimíra Durajková, ředitelka znojemského Jihomoravského muzea, pod jehož správu zřícenina spadá. Nynější opravy se dotknou několika míst.

„Zrušena bude stávající provizorní mobilní pokladna a v prostoru za druhou bránou vybudujeme novou místnost pro návštěvníky s pokladnou, čekárnou a bufetem. Využijeme historické základové zdivo, na kterém chceme postavit stabilní zastřešený dřevěný přístřešek,“ řekl již dříve historik muzea Jiří Kacetl. Na další novinky se návštěvníci mohou těšit i za pokladnou.

„Zpřístupnit chceme oválnou dělostřeleckou baštu, která je dutá a vypíná se nad blízkou silnicí. V její koruně by se instalovala vyhlídková plošina,“ popsal Kacetl. Lidé se už v létě budou moci podívat i do podzemních prostor. „V projektu je i zřízení nových stabilních schodišť do obou hradních sklepení. Nebyly dosud zpřístupněné kvůli nevyhovujícím normám,“ uzavřel Kacetl.

 
Banner